Anti-PDE4A antibody (530-580) (STJA0007040)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human PDE4A AA range:530-580
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-cAMP-specific 3 NA, 5 cyclic phosphodiesterase 4A (530-580) for use in WB in Human, Mouse and Rat samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse/Rat |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20ยฐC for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | PDE4A |
| Gene ID | 5141 |
| Uniprot ID | PDE4A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human PDE4A AA range:530-580 |
| Immunogen Region | 530-580 |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of PDE4A at Human, Mouse, Rat |
Additional Info
| Post Translational Modifications | Isoform 1: Proteolytically cleaved by CASP3. Isoform 2: Phosphorylated at Ser-119 by PKA. |
| Function | Hydrolyzes the second messenger 3',5'-cyclic AMP (cAMP), which is a key regulator of many important physiological processes. Isoform 1: Efficiently hydrolyzes cAMP. Isoform 2: Efficiently hydrolyzes cAMP. Isoform 3: Efficiently hydrolyzes cAMP. The phosphodiesterase activity is not affected by calcium, calmodulin or cyclic GMP (cGMP) levels. Does not hydrolyze cGMP. Isoform 4: Efficiently hydrolyzes cAMP. Isoform 6: Efficiently hydrolyzes cAMP. Isoform 7: Efficiently hydrolyzes cAMP. |
| Protein Name | 3' -5'-Cyclic-Amp Phosphodiesterase 4aDpde2Pde46Camp-Specific Phosphodiesterase 4a |
| Database Links | Reactome: R-HSA-180024Reactome: R-HSA-418555 |
| Cellular Localisation | Isoform 1: CytoplasmPerinuclear RegionIsoform 2: CytoplasmCell ProjectionRuffle MembraneIsoform 3: CytoplasmCytosolIsoform 4: MembranePeripheral Membrane ProteinIsoform 4 Has Propensity For Association With MembranesIsoform 6: CytoplasmIsoform 7: CytoplasmMembranePredominantly Cytosolic |
| Alternative Antibody Names | Anti-3' -5'-Cyclic-Amp Phosphodiesterase 4a antibodyAnti-Dpde2 antibodyAnti-Pde46 antibodyAnti-Camp-Specific Phosphodiesterase 4a antibodyAnti-PDE4A antibodyAnti-DPDE2 antibody |
Information sourced from Uniprot.org