Anti-SEC31A antibody (STJA0006984)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human SEC31A
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Protein transport protein Sec31A for use in WB in Human, Mouse and Rat samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse/Rat |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20ยฐC for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | SEC31A |
| Gene ID | 22872 |
| Uniprot ID | SC31A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human SEC31A |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of SEC31A at Human, Mouse, Rat |
Additional Info
| Post Translational Modifications | Monoubiquitinated by the BCR(KLHL12) E3 ubiquitin ligase complex, leading to regulate the size of COPII coats. |
| Function | Component of the coat protein complex II (COPII) which promotes the formation of transport vesicles from the endoplasmic reticulum (ER). The coat has two main functions, the physical deformation of the endoplasmic reticulum membrane into vesicles and the selection of cargo molecules. |
| Protein Name | Protein Transport Protein Sec31aAbp125Abp130Sec31-Like Protein 1Sec31-Related Protein AWeb1-Like Protein |
| Database Links | Reactome: R-HSA-204005Reactome: R-HSA-2132295Reactome: R-HSA-381038Reactome: R-HSA-9725370Reactome: R-HSA-983170 |
| Cellular Localisation | CytoplasmCytoplasmic VesicleCopii-Coated Vesicle MembranePeripheral Membrane ProteinCytoplasmic SideEndoplasmic Reticulum MembraneCytosolAssociates With Membranes In A Gtp-Dependent MannerLocalizes To Endoplasmic Reticulum Exit Sites (Eres)Also Known As Transitional Endoplasmic Reticulum (Ter) |
| Alternative Antibody Names | Anti-Protein Transport Protein Sec31a antibodyAnti-Abp125 antibodyAnti-Abp130 antibodyAnti-Sec31-Like Protein 1 antibodyAnti-Sec31-Related Protein A antibodyAnti-Web1-Like Protein antibodyAnti-SEC31A antibodyAnti-KIAA0905 antibodyAnti-SEC31L1 antibodyAnti-HSPC275 antibodyAnti-HSPC334 antibody |
Information sourced from Uniprot.org