Anti-RPRD1A antibody (C-Term) (STJA0010351)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human C-ternal RPR1A
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Regulation of nuclear pre-mRNA domain-containing protein 1A (C-Term) for use in IHC and WB in Human and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | IHC/WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000IHC 1:50-200 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | RPRD1A |
| Gene ID | 55197 |
| Uniprot ID | RPR1A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human C-ternal RPR1A |
| Immunogen Region | C-Term |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of RPR1A at Human, Mouse |
Additional Info
| Protein Name | Regulation Of Nuclear Pre-Mrna Domain-Containing Protein 1aCyclin-Dependent Kinase Inhibitor 2b-Related ProteinP15ink4b-Related Protein |
| Database Links | Reactome: R-HSA-6807505 |
| Cellular Localisation | Nucleus |
| Alternative Antibody Names | Anti-Regulation Of Nuclear Pre-Mrna Domain-Containing Protein 1a antibodyAnti-Cyclin-Dependent Kinase Inhibitor 2b-Related Protein antibodyAnti-P15ink4b-Related Protein antibodyAnti-RPRD1A antibodyAnti-P15RS antibody |
Information sourced from Uniprot.org