Anti-PPM1A antibody (284-334) (STJA0006375)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human PPM1A AA range: 284-334
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Protein phosphatase 1A (284-334) for use in WB in Human, Mouse and Rat samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse/Rat |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:1000-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | PPM1A |
| Gene ID | 5494 |
| Uniprot ID | PPM1A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human PPM1A AA range: 284-334 |
| Immunogen Region | 284-334 |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of human PPM1A |
Additional Info
| Function | Enzyme with a broad specificity. Negatively regulates TGF-beta signaling through dephosphorylating SMAD2 and SMAD3, resulting in their dissociation from SMAD4, nuclear export of the SMADs and termination of the TGF-beta-mediated signaling. Dephosphorylates PRKAA1 and PRKAA2. Plays an important role in the termination of TNF-alpha-mediated NF-kappa-B activation through dephosphorylating and inactivating IKBKB/IKKB. |
| Protein Name | Protein Phosphatase 1aProtein Phosphatase 2c Isoform AlphaPp2c-AlphaProtein Phosphatase Ia |
| Database Links | Reactome: R-HSA-2173795Reactome: R-HSA-380972 |
| Cellular Localisation | NucleusCytoplasmCytosolMembraneLipid-AnchorWeakly Associates At The Membrane And N-Myristoylation Mediates The Membrane Localization |
| Alternative Antibody Names | Anti-Protein Phosphatase 1a antibodyAnti-Protein Phosphatase 2c Isoform Alpha antibodyAnti-Pp2c-Alpha antibodyAnti-Protein Phosphatase Ia antibodyAnti-PPM1A antibodyAnti-PPPM1A antibody |
Information sourced from Uniprot.org