Anti-PDE9A antibody (STJA0007856)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human PDE9A
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-High affinity cGMP-specific 3 NA, 5 cyclic phosphodiesterase 9A for use in WB in Human and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | PDE9A |
| Gene ID | 5152 |
| Uniprot ID | PDE9A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human PDE9A |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of PDE9A at Human, Mouse |
Additional Info
| Function | Specifically hydrolyzes the second messenger cGMP, which is a key regulator of many important physiological processes. Highly specific: compared to other members of the cyclic nucleotide phosphodiesterase family, has the highest affinity and selectivity for cGMP. Specifically regulates natriuretic-peptide-dependent cGMP signaling in heart, acting as a regulator of cardiac hypertrophy in myocytes and muscle. Does not regulate nitric oxide-dependent cGMP in heart. Additional experiments are required to confirm whether its ability to hydrolyze natriuretic-peptide-dependent cGMP is specific to heart or is a general feature of the protein (Probable). In brain, involved in cognitive function, such as learning and long-term memory. |
| Protein Name | High Affinity Cgmp-Specific 3' -5'-Cyclic Phosphodiesterase 9a |
| Database Links | Reactome: R-HSA-418457 |
| Cellular Localisation | Isoform Pde9a1: Cell ProjectionRuffle MembraneCytoplasmPerinuclear RegionGolgi ApparatusEndoplasmic ReticulumCell MembraneSarcolemmaIsoform Pde9a2: Cell ProjectionIsoform Pde9a3: CytoplasmIsoform Pde9a17: Cytoplasm |
| Alternative Antibody Names | Anti-High Affinity Cgmp-Specific 3' -5'-Cyclic Phosphodiesterase 9a antibodyAnti-PDE9A antibody |
Information sourced from Uniprot.org