Anti-IFT70A antibody (STJA0007792)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human TTC30A
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Intraflagellar transport protein 70A for use in WB in Human samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | IFT70A |
| Gene ID | 92104 |
| Uniprot ID | IT70A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human TTC30A |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of TTC30A at Human |
Additional Info
| Protein Name | Intraflagellar Transport Protein 70aTetratricopeptide Repeat Protein 30aTpr Repeat Protein 30a |
| Database Links | Reactome: R-HSA-5620924 |
| Cellular Localisation | Cell ProjectionCilium |
| Alternative Antibody Names | Anti-Intraflagellar Transport Protein 70a antibodyAnti-Tetratricopeptide Repeat Protein 30a antibodyAnti-Tpr Repeat Protein 30a antibodyAnti-IFT70A antibodyAnti-TTC30A antibody |
Information sourced from Uniprot.org