Anti-GASK1A antibody (486-536 aa) (STJ197648)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from the human F198A at the amino acid range 486-536
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Golgi-associated kinase 1A (486-536 aa) for use in WB in Human and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:1000-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | GASK1A |
| Gene ID | 729085 |
| Uniprot ID | GAK1A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from the human F198A at the amino acid range 486-536 |
| Immunogen Region | 486-536 aa |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of human F198A |
Additional Info
| Post Translational Modifications | O-glycosylated with core 1 or possibly core 8 glycans. Proteolytically cleaved. Cleaved at Arg-120 and Arg-437 leading to a processed mature product of 35 kDa. The cleavage takes place in the Golgi apparatus. |
| Protein Name | Golgi-Associated Kinase 1aProtein Fam198a |
| Database Links | |
| Cellular Localisation | SecretedEndoplasmic ReticulumGolgi ApparatusMembraneCaveolaRequires Caveolae Biogenesis To Be Secreted From The Endoplasmic Reticulum Going Through The Golgi Apparatus Where Is Post-Translationally Processed To The Mature Form |
| Alternative Antibody Names | Anti-Golgi-Associated Kinase 1a antibodyAnti-Protein Fam198a antibodyAnti-GASK1A antibodyAnti-C3orf41 antibodyAnti-FAM198A antibody |
Information sourced from Uniprot.org