Anti-FCER1A antibody (STJA0010299)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human FCER1A
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-High affinity immunoglobulin epsilon receptor subunit alpha for use in WB in Human, Mouse and Rat samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse/Rat |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20ยฐC for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | FCER1A |
| Gene ID | 2205 |
| Uniprot ID | FCERA_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human FCER1A |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of FCER1A at Human, Mouse, Rat |
Additional Info
| Tissue Specificity | Expressed in eosinophils. |
| Function | High-affinity receptor for immunoglobulin epsilon/IgE. Mediates IgE effector functions in myeloid cells. Upon IgE binding and antigen/allergen cross-linking initiates signaling pathways that lead to myeloid cell activation and differentiation. On mast cells, basophils and eosinophils stimulates the secretion of vasoactive amines, lipid mediators and cytokines that contribute to inflammatory response, tissue remodeling and cytotoxicity against microbes. Triggers the immediate hypersensitivity response to allergens as a host defense mechanism against helminth parasites, pathogenic bacteria and venom toxicity. When dysregulated, it can elicit harmful life-threatening allergic and anaphylactic reactions. |
| Protein Name | High Affinity Immunoglobulin Epsilon Receptor Subunit AlphaFc-Epsilon Ri-AlphaFceriIge Fc Receptor Subunit Alpha |
| Database Links | Reactome: R-HSA-2454202Reactome: R-HSA-2730905Reactome: R-HSA-2871796Reactome: R-HSA-2871809Reactome: R-HSA-2871837 |
| Cellular Localisation | Cell MembraneSingle-Pass Type I Membrane Protein |
| Alternative Antibody Names | Anti-High Affinity Immunoglobulin Epsilon Receptor Subunit Alpha antibodyAnti-Fc-Epsilon Ri-Alpha antibodyAnti-Fceri antibodyAnti-Ige Fc Receptor Subunit Alpha antibodyAnti-FCER1A antibodyAnti-FCE1A antibody |
Information sourced from Uniprot.org