Anti-FAM83A antibody (374-424) (STJA0006432)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human FA83A AA range: 374-424
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Protein FAM83A (374-424) for use in WB in Human and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:1000-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20ยฐC for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | FAM83A |
| Gene ID | 84985 |
| Uniprot ID | FA83A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human FA83A AA range: 374-424 |
| Immunogen Region | 374-424 |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of human FA83A |
Additional Info
| Function | Involved in mitochondrial maintenance during adipogenesis. May be acting by playing a role in the maintenance of normal mitochondrial function. |
| Protein Name | Protein Fam83aTumor Antigen Bj-Tsa-9Tumor-Specific Gene Expressed In Prostate Protein |
| Database Links | Reactome: R-HSA-177929 |
| Cellular Localisation | Cytoplasm |
| Alternative Antibody Names | Anti-Protein Fam83a antibodyAnti-Tumor Antigen Bj-Tsa-9 antibodyAnti-Tumor-Specific Gene Expressed In Prostate Protein antibodyAnti-FAM83A antibodyAnti-TSGP antibody |
Information sourced from Uniprot.org