Anti-EVI2A antibody (135-185 aa) (STJ197844)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from the human EVI2A at the amino acid range 135-185
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Protein EVI2A (135-185 aa) for use in WB in Human and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:1000-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | EVI2A |
| Gene ID | 2123 |
| Uniprot ID | EVI2A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from the human EVI2A at the amino acid range 135-185 |
| Immunogen Region | 135-185 aa |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of human EVI2A |
Additional Info
| Protein Name | Protein Evi2aEcotropic Viral Integration Site 2a Protein HomologEvi-2a |
| Database Links | |
| Cellular Localisation | MembraneSingle-Pass Type I Membrane Protein |
| Alternative Antibody Names | Anti-Protein Evi2a antibodyAnti-Ecotropic Viral Integration Site 2a Protein Homolog antibodyAnti-Evi-2a antibodyAnti-EVI2A antibodyAnti-EVDA antibodyAnti-EVI2 antibody |
Information sourced from Uniprot.org