Anti-DDX39A antibody (STJA0007477)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human DDX39A
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-ATP-dependent RNA helicase DDX39A for use in WB in Human, Mouse and Rat samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse/Rat |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | DDX39A |
| Gene ID | 10212 |
| Uniprot ID | DX39A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human DDX39A |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of DDX39A at Human, Mouse, Rat |
Additional Info
| Post Translational Modifications | SUMOylated by RANBP2.SUMOylation modification affects its ability to bind RNA. |
| Function | Helicase that plays an essential role in mRNA export and is involved in multiple steps in RNA metabolism including alternative splicing. Regulates nuclear mRNA export to the cytoplasm through association with ECD. Also involved in spliceosomal uridine-rich small nuclear RNA (U snRNA) export by stimulating the RNA binding of adapter PHAX. Plays a role in the negative regulation of type I IFN production by increasing the nuclear retention of antiviral transcripts and thus reducing their protein expression. Independently of the interferon pathway, plays an antiviral role against alphaviruses by binding to a 5' conserved sequence element in the viral genomic RNA. |
| Protein Name | Atp-Dependent Rna Helicase Ddx39aDead Box Protein 39Nuclear Rna Helicase Urh49 |
| Database Links | Reactome: R-HSA-159236Reactome: R-HSA-72187Reactome: R-HSA-73856 |
| Cellular Localisation | NucleusCytoplasmCan Translocate To The Cytoplasm In The Presence Of Mx1Accumulates In The Cytoplasm Upon Infection With Chikungunya Virus |
| Alternative Antibody Names | Anti-Atp-Dependent Rna Helicase Ddx39a antibodyAnti-Dead Box Protein 39 antibodyAnti-Nuclear Rna Helicase Urh49 antibodyAnti-DDX39A antibodyAnti-DDX39 antibody |
Information sourced from Uniprot.org