Anti-ADH1A antibody (38-88) (STJA0006578)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human ADH1A AA range: 38-88
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Alcohol dehydrogenase 1A (38-88) for use in WB in Human, Rat and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Rat/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:1000-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | ADH1A |
| Gene ID | 124 |
| Uniprot ID | ADH1A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human ADH1A AA range: 38-88 |
| Immunogen Region | 38-88 |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of human ADH1A |
Additional Info
| Protein Name | Alcohol Dehydrogenase 1aAlcohol Dehydrogenase Subunit Alpha |
| Database Links | Reactome: R-HSA-2161541Reactome: R-HSA-5365859Reactome: R-HSA-71384 |
| Cellular Localisation | Cytoplasm |
| Alternative Antibody Names | Anti-Alcohol Dehydrogenase 1a antibodyAnti-Alcohol Dehydrogenase Subunit Alpha antibodyAnti-ADH1A antibodyAnti-ADH1 antibody |
Information sourced from Uniprot.org