Anti-ACSM2A antibody (STJA0009557)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human ACSM2A
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Acyl-coenzyme A synthetase ACSM2A, mitochondrial for use in WB in Human samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | ACSM2A |
| Gene ID | 123876 |
| Uniprot ID | ACS2A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human ACSM2A |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of ACSM2A at Human |
Additional Info
| Protein Name | Acyl-Coenzyme A Synthetase Acsm2a - MitochondrialAcyl-Coa Synthetase Medium-Chain Family Member 2aBenzoate--Coa LigaseButyrate--Coa Ligase 2aButyryl-Coenzyme A Synthetase 2aMiddle-Chain Acyl-Coa Synthetase 2a |
| Database Links | Reactome: R-HSA-177128Reactome: R-HSA-9749641 |
| Cellular Localisation | Mitochondrion |
| Alternative Antibody Names | Anti-Acyl-Coenzyme A Synthetase Acsm2a - Mitochondrial antibodyAnti-Acyl-Coa Synthetase Medium-Chain Family Member 2a antibodyAnti-Benzoate--Coa Ligase antibodyAnti-Butyrate--Coa Ligase 2a antibodyAnti-Butyryl-Coenzyme A Synthetase 2a antibodyAnti-Middle-Chain Acyl-Coa Synthetase 2a antibodyAnti-ACSM2A antibodyAnti-ACSM2 antibodyAnti-MACS2 antibody |
Information sourced from Uniprot.org