Anti-A2AR/ADORA2A antibody [SAA0318] {PE} (STJA0031289)
SPECIFICATIONS
ClonalityMonoclonal
HostMouse
ConjugationPE
IsotypeIgG2ak
General Information
| Short Description | Mouse monoclonal Adenosine Receptor A2a antibody for use in ELISA and FC in human samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | ELISA/FC |
| Host | Mouse |
| Reactivity | Human |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Monoclonal |
| Clone ID | SAA0318 |
| Isotype | IgG2ak |
| Conjugation | PE |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Purification | Purified |
| Formulation | PBS pH 7.4, 50% glycerol, 0.05% proclin300 |
| Storage Instruction | Store at 4°C for 12 months. Protect from light. Do not freeze. |
Target Information
| Gene Symbol | ADORA2A |
| Gene ID | 135 |
| Uniprot ID | AA2AR_HUMAN |
Additional Info
| Function | Receptor for adenosine. The activity of this receptor is mediated by G proteins which activate adenylyl cyclase. |
| Protein Name | Adenosine Receptor A2a |
| Database Links | Reactome: R-HSA-187024Reactome: R-HSA-417973Reactome: R-HSA-418555Reactome: R-HSA-5683826 |
| Cellular Localisation | Cell MembraneMulti-Pass Membrane ProteinColocalizes With Gas2l2 At Neuronal Processes |
| Alternative Antibody Names | Anti-Adenosine Receptor A2a antibodyAnti-ADORA2A antibodyAnti-ADORA2 antibody |
Information sourced from Uniprot.org