Anti-MAT1A antibody (STJA0006994)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human MAT1A/MAT2A
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-S-adenosylmethionine synthase isoform type-1 for use in WB in Human, Mouse and Rat samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse/Rat |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | MAT1A |
| Gene ID | 4143 |
| Uniprot ID | METK1_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human MAT1A/MAT2A |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of MAT1A/MAT2A at Human, Mouse, Rat |
Additional Info
| Post Translational Modifications | S-nitrosylation of Cys-120 inactivates the enzyme. An intrachain disulfide bond can be formed. The protein structure shows that the relevant Cys residues are in a position that would permit formation of a disulfide bond. |
| Function | Catalyzes the formation of S-adenosylmethionine from methionine and ATP. The reaction comprises two steps that are both catalyzed by the same enzyme: formation of S-adenosylmethionine (AdoMet) and triphosphate, and subsequent hydrolysis of the triphosphate. |
| Protein Name | S-Adenosylmethionine Synthase Isoform Type-1Adomet Synthase 1Methionine Adenosyltransferase 1Mat 1Methionine Adenosyltransferase I/IiiMat-I/Iii |
| Database Links | Reactome: R-HSA-156581Reactome: R-HSA-1614635Reactome: R-HSA-2408508Reactome: R-HSA-5579024 |
| Cellular Localisation | |
| Alternative Antibody Names | Anti-S-Adenosylmethionine Synthase Isoform Type-1 antibodyAnti-Adomet Synthase 1 antibodyAnti-Methionine Adenosyltransferase 1 antibodyAnti-Mat 1 antibodyAnti-Methionine Adenosyltransferase I/Iii antibodyAnti-Mat-I/Iii antibodyAnti-MAT1A antibodyAnti-AMS1 antibodyAnti-MATA1 antibody |
Information sourced from Uniprot.org