Anti-FAM20A antibody (STJA0009220)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human FAM20A
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Pseudokinase FAM20A for use in WB in Human and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | FAM20A |
| Gene ID | 54757 |
| Uniprot ID | FA20A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human FAM20A |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of FAM20A at Human, Mouse |
Additional Info
| Post Translational Modifications | N-glycosylated. |
| Function | Pseudokinase that acts as an allosteric activator of the Golgi serine/threonine protein kinase FAM20C and is involved in biomineralization of teeth. Forms a complex with FAM20C and increases the ability of FAM20C to phosphorylate the proteins that form the 'matrix' that guides the deposition of the enamel minerals. |
| Protein Name | Pseudokinase Fam20a |
| Database Links | Reactome: R-HSA-381426Reactome: R-HSA-8957275 |
| Cellular Localisation | SecretedGolgi ApparatusEndoplasmic Reticulum |
| Alternative Antibody Names | Anti-Pseudokinase Fam20a antibodyAnti-FAM20A antibodyAnti-UNQ9388 antibodyAnti-PRO34279 antibody |
Information sourced from Uniprot.org