Anti-Cullin 4A antibody [R06-0C5] (STJA0035171)
SPECIFICATIONS
ClonalityMonoclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenA synthetic peptide of human Cullin 4A/CUL-4A
General Information
| Short Description | Rabbit monoclonal anti-Cullin 4A for use in WB, IHC-P and IP in Human samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB/IHC-P/IP |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Monoclonal |
| Clone ID | R06-0C5 |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 0.3 mg/mL |
| Purification | Affinity Purified |
| Dilution Range | WB 1:500-1:1000IHC 1:50-1:100IP 1:20 |
| Formulation | 50mM Tris-Glycine (pH 7.4) , 0.15M NaCl, 40% Glycerol, 0.01% Sodium azide and 0.05% BSA |
| Storage Instruction | Store at 4°C short term. Aliquot and store at-20°C long term. Avoid freeze/thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | CUL4A |
| Gene ID | 8451 |
| Uniprot ID | CUL4A_HUMAN |
| Immunogen | A synthetic peptide of human Cullin 4A/CUL-4A |
Additional Info
| Post Translational Modifications | Neddylated.required for activity of cullin-RING-based E3 ubiquitin-protein ligase complexes. Deneddylated via its interaction with the COP9 signalosome (CSN) complex. (Microbial infection) Deneddylated by Epstein-Barr virus BPLF1 leading to a S-phase-like environment that is required for efficient replication of the viral genome. |
| Function | Core component of multiple cullin-RING-based E3 ubiquitin-protein ligase complexes which mediate the ubiquitination of target proteins. As a scaffold protein may contribute to catalysis through positioning of the substrate and the ubiquitin-conjugating enzyme. The E3 ubiquitin-protein ligase activity of the complex is dependent on the neddylation of the cullin subunit and is inhibited by the association of the deneddylated cullin subunit with TIP120A/CAND1. The functional specificity of the E3 ubiquitin-protein ligase complex depends on the variable substrate recognition component. DCX(DET1-COP1) directs ubiquitination of JUN. DCX(DDB2) directs ubiquitination of XPC. DCX(DDB2) ubiquitinates histones H3-H4 and is required for efficient histone deposition during replication-coupled (H3.1) and replication-independent (H3.3) nucleosome assembly, probably by facilitating the transfer of H3 from ASF1A/ASF1B to other chaperones involved in histone deposition. DCX(DTL) plays a role in PCNA-dependent polyubiquitination of CDT1 and MDM2-dependent ubiquitination of p53/TP53 in response to radiation-induced DNA damage and during DNA replication. DCX(DTL) directs autoubiquitination of DTL. In association with DDB1 and SKP2 probably is involved in ubiquitination of CDKN1B/p27kip. Is involved in ubiquitination of HOXA9. The DDB1-CUL4A-DTL E3 ligase complex regulates the circadian clock function by mediating the ubiquitination and degradation of CRY1. The DCX(ERCC8) complex (also named CSA complex) plays a role in transcription-coupled repair (TCR). A number of DCX complexes (containing either TRPC4AP or DCAF12 as substrate-recognition component) are part of the DesCEND (destruction via C-end degrons) pathway, which recognizes a C-degron located at the extreme C terminus of target proteins, leading to their ubiquitination and degradation. The DCX(AMBRA1) complex is a master regulator of the transition from G1 to S cell phase by mediating ubiquitination of phosphorylated cyclin-D (CCND1, CCND2 and CCND3). The DCX(AMBRA1) complex also acts as a regulator of Cul5-RING (CRL5) E3 ubiquitin-protein ligase complexes by mediating ubiquitination and degradation of Elongin-C (ELOC) component of CRL5 complexes. With CUL4B, contributes to ribosome biogenesis. |
| Protein Name | Cullin-4aCul-4a |
| Database Links | Reactome: R-HSA-110314Reactome: R-HSA-5696394Reactome: R-HSA-5696395Reactome: R-HSA-5696400Reactome: R-HSA-6781823Reactome: R-HSA-6781827Reactome: R-HSA-6782135Reactome: R-HSA-6782210Reactome: R-HSA-8951664 |
| Cellular Localisation | |
| Alternative Antibody Names | Anti-Cullin-4a antibodyAnti-Cul-4a antibodyAnti-CUL4A antibody |
Information sourced from Uniprot.org