Anti-CORO1A antibody (150-230 aa) (STJ92426)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from Coronin 1A at the amino acid range 150-230
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Coronin-1A (150-230 aa) for use in WB, IHC, IF and ELISA in Human, Mouse and Rat samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB/IHC/IF/ELISA |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse/Rat |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-1:2000IHC 1:100-1:300ELISA 1:40000IF 1:50-200 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | CORO1A |
| Gene ID | 11151 |
| Uniprot ID | COR1A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from Coronin 1A at the amino acid range 150-230 |
| Immunogen Region | 150-230 aa |
| Specificity | Coronin 1A Polyclonal Antibody detects endogenous levels of Coronin 1A protein. |
Additional Info
| Post Translational Modifications | phosphorylation at Thr-412 by PKC strongly down-regulates the association with actin. Polyubiquitinated by RNF128 with 'Lys-48'-linked chains, leading to proteasomal degradation. |
| Function | May be a crucial component of the cytoskeleton of highly motile cells, functioning both in the invagination of large pieces of plasma membrane, as well as in forming protrusions of the plasma membrane involved in cell locomotion. In mycobacteria-infected cells, its retention on the phagosomal membrane prevents fusion between phagosomes and lysosomes. |
| Protein Name | Coronin-1aCoronin-Like Protein AClipin-ACoronin-Like Protein P57Tryptophan Aspartate-Containing Coat ProteinTaco |
| Database Links | Reactome: R-HSA-9636383 |
| Cellular Localisation | CytoplasmCytoskeletonCell CortexCytoplasmic VesiclePhagosome MembraneIn Non-Infected MacrophagesAssociated With The Cortical Microtubule NetworkIn Mycobacteria-Infected MacrophagesBecomes Progressively Relocalized And Retained Around The Mycobacterial PhagosomesRetention On The Phagosomal Membrane Is Strictly Dependent On Mycobacterial Viability And Not Due To Impaired Acidification |
| Alternative Antibody Names | Anti-Coronin-1a antibodyAnti-Coronin-Like Protein A antibodyAnti-Clipin-A antibodyAnti-Coronin-Like Protein P57 antibodyAnti-Tryptophan Aspartate-Containing Coat Protein antibodyAnti-Taco antibodyAnti-CORO1A antibodyAnti-CORO1 antibody |
Information sourced from Uniprot.org