Anti-KIF18A antibody (713-763 aa) (STJ195037)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from the human KI18A at the amino acid range 713-763
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Kinesin-like protein KIF18A (713-763 aa) for use in WB, ELISA and IHC in Human and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB/ELISA/IHC |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000IHC-P 1:50-300ELISA 2000-20000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | KIF18A |
| Gene ID | 81930 |
| Uniprot ID | KI18A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from the human KI18A at the amino acid range 713-763 |
| Immunogen Region | 713-763 aa |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of KI18A at Human/Mouse |
Additional Info
| Function | Microtubule-depolymerizing kinesin which plays a role in chromosome congression by reducing the amplitude of preanaphase oscillations and slowing poleward movement during anaphase, thus suppressing chromosome movements. May stabilize the CENPE-BUB1B complex at the kinetochores during early mitosis and maintains CENPE levels at kinetochores during chromosome congression. |
| Protein Name | Kinesin-Like Protein Kif18aMarrow Stromal Kif18aMs-Kif18a |
| Database Links | Reactome: R-HSA-141444Reactome: R-HSA-2132295Reactome: R-HSA-2467813Reactome: R-HSA-2500257Reactome: R-HSA-5663220Reactome: R-HSA-6811434Reactome: R-HSA-68877Reactome: R-HSA-9648025Reactome: R-HSA-983189 |
| Cellular Localisation | Cell ProjectionRuffleCytoplasmNucleusCytoskeletonMicrotubule Organizing CenterCentrosome |
| Alternative Antibody Names | Anti-Kinesin-Like Protein Kif18a antibodyAnti-Marrow Stromal Kif18a antibodyAnti-Ms-Kif18a antibodyAnti-KIF18A antibodyAnti-OK antibodyAnti-SW-cl.108 antibody |
Information sourced from Uniprot.org