Anti-PTF1A antibody (172-222 aa) (STJ195806)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from the human PTF1A at the amino acid range 172-222
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Pancreas transcription factor 1 subunit alpha (172-222 aa) for use in WB and IHC in Human, Mouse and Rat samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB/IHC |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse/Rat |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000IHC-P 1:50-300 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | PTF1A |
| Gene ID | 256297 |
| Uniprot ID | PTF1A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from the human PTF1A at the amino acid range 172-222 |
| Immunogen Region | 172-222 aa |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of PTF1A at Human/Mouse/Rat |
Additional Info
| Function | Transcription factor implicated in the cell fate determination in various organs. Binds to the E-box consensus sequence 5'-CANNTG-3'. Plays a role in early and late pancreas development and differentiation. Important for determining whether cells allocated to the pancreatic buds continue towards pancreatic organogenesis or revert back to duodenal fates. May be involved in the maintenance of exocrine pancreas-specific gene expression including ELA1 and amylase. Required for the formation of pancreatic acinar and ductal cells. Plays an important role in cerebellar development. Directly regulated by FOXN4 and RORC during retinal development, FOXN4-PTF1A pathway plays a central role in directing the differentiation of retinal progenitors towards horizontal and amacrine fates. |
| Protein Name | Pancreas Transcription Factor 1 Subunit AlphaClass A Basic Helix-Loop-Helix Protein 29Bhlha29Pancreas-Specific Transcription Factor 1aBhlh Transcription Factor P48P48 Dna-Binding Subunit Of Transcription Factor Ptf1Ptf1-P48 |
| Database Links | Reactome: R-HSA-210747Reactome: R-HSA-9925561 |
| Cellular Localisation | NucleusCytoplasmIn Chronic Pancreatitis Associated With Pancreas Cancer Preferentially Accumulates In The Cytoplasm Of Acinar/Ductular ComplexesIn The Cytoplasm Loses Its Ability To Form The Ptf1 Complex |
| Alternative Antibody Names | Anti-Pancreas Transcription Factor 1 Subunit Alpha antibodyAnti-Class A Basic Helix-Loop-Helix Protein 29 antibodyAnti-Bhlha29 antibodyAnti-Pancreas-Specific Transcription Factor 1a antibodyAnti-Bhlh Transcription Factor P48 antibodyAnti-P48 Dna-Binding Subunit Of Transcription Factor Ptf1 antibodyAnti-Ptf1-P48 antibodyAnti-PTF1A antibodyAnti-BHLHA29 antibodyAnti-PTF1P48 antibody |
Information sourced from Uniprot.org