Anti-KIF5A antibody (213-263 aa) (STJ195439)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from the human KIF5A at the amino acid range 213-263
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Kinesin heavy chain isoform 5A (213-263 aa) for use in WB, ELISA and IHC in Human, Mouse and Rat samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB/ELISA/IHC |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse/Rat |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000IHC-P 1:50-300ELISA 2000-20000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20ยฐC for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | KIF5A |
| Gene ID | 3798 |
| Uniprot ID | KIF5A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from the human KIF5A at the amino acid range 213-263 |
| Immunogen Region | 213-263 aa |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of KIF5A at Human/Mouse/Rat |
Additional Info
| Function | Microtubule-dependent motor required for slow axonal transport of neurofilament proteins (NFH, NFM and NFL). Can induce formation of neurite-like membrane protrusions in non-neuronal cells in a ZFYVE27-dependent manner. The ZFYVE27-KIF5A complex contributes to the vesicular transport of VAPA, VAPB, SURF4, RAB11A, RAB11B and RTN3 proteins in neurons. Required for anterograde axonal transportation of MAPK8IP3/JIP3 which is essential for MAPK8IP3/JIP3 function in axon elongation. |
| Protein Name | Kinesin Heavy Chain Isoform 5aKinesin Heavy Chain Neuron-Specific 1Neuronal Kinesin Heavy ChainNkhc |
| Database Links | Reactome: R-HSA-2132295Reactome: R-HSA-264876Reactome: R-HSA-5625970Reactome: R-HSA-6811434Reactome: R-HSA-983189 |
| Cellular Localisation | CytoplasmPerinuclear RegionCytoskeletonPerikaryonConcentrated In The Cell Body Of The NeuronsParticularly In The Perinuclear Region |
| Alternative Antibody Names | Anti-Kinesin Heavy Chain Isoform 5a antibodyAnti-Kinesin Heavy Chain Neuron-Specific 1 antibodyAnti-Neuronal Kinesin Heavy Chain antibodyAnti-Nkhc antibodyAnti-KIF5A antibodyAnti-NKHC1 antibody |
Information sourced from Uniprot.org