Anti-CPT1A antibody (40-80 aa) (STJ193806)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from the human CPT1A at the amino acid range 40-80
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Carnitine O-palmitoyltransferase 1, liver isoform (40-80 aa) for use in WB in Human, Mouse, Rat and Dog samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse/Rat/Dog |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | CPT1A |
| Gene ID | 1374 |
| Uniprot ID | CPT1A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from the human CPT1A at the amino acid range 40-80 |
| Immunogen Region | 40-80 aa |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of CPT1A at Human/Mouse/Rat |
Additional Info
| Function | Catalyzes the transfer of the acyl group of long-chain fatty acid-CoA conjugates onto carnitine, an essential step for the mitochondrial uptake of long-chain fatty acids and their subsequent beta-oxidation in the mitochondrion. Also possesses a lysine succinyltransferase activity that can regulate enzymatic activity of substrate proteins such as ENO1 and metabolism independent of its classical carnitine O-palmitoyltransferase activity. Plays an important role in hepatic triglyceride metabolism. Also plays a role in inducible regulatory T-cell (iTreg) differentiation once activated by butyryl-CoA that antagonizes malonyl-CoA-mediated CPT1A repression. Sustains the IFN-I response by recruiting ZDHCC4 to palmitoylate MAVS at the mitochondria leading to MAVS stabilization and activation. Promotes ROS-induced oxidative stress in liver injury via modulation of NFE2L2 and NLRP3-mediated signaling pathways. |
| Protein Name | Carnitine O-Palmitoyltransferase 1 - Liver IsoformCpt1-LCarnitine O-Palmitoyltransferase I - Liver IsoformCpt ICpti-LCarnitine Palmitoyltransferase 1aSuccinyltransferase Cpt1a |
| Database Links | Reactome: R-HSA-1368082Reactome: R-HSA-1989781Reactome: R-HSA-200425 |
| Cellular Localisation | Mitochondrion Outer MembraneMulti-Pass Membrane Protein |
| Alternative Antibody Names | Anti-Carnitine O-Palmitoyltransferase 1 - Liver Isoform antibodyAnti-Cpt1-L antibodyAnti-Carnitine O-Palmitoyltransferase I - Liver Isoform antibodyAnti-Cpt I antibodyAnti-Cpti-L antibodyAnti-Carnitine Palmitoyltransferase 1a antibodyAnti-Succinyltransferase Cpt1a antibodyAnti-CPT1A antibodyAnti-CPT1 antibody |
Information sourced from Uniprot.org