Anti-CLEC16A antibody (129-179 aa) (STJ193891)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from the human CL16A at the amino acid range 129-179
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Protein CLEC16A (129-179 aa) for use in WB in Human and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | CLEC16A |
| Gene ID | 23274 |
| Uniprot ID | CL16A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from the human CL16A at the amino acid range 129-179 |
| Immunogen Region | 129-179 aa |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of CL16A at Human/Mouse |
Additional Info
| Function | Regulator of mitophagy through the upstream regulation of the RNF41/NRDP1-PRKN pathway. Mitophagy is a selective form of autophagy necessary for mitochondrial quality control. The RNF41/NRDP1-PRKN pathway regulates autophagosome-lysosome fusion during late mitophagy. May protect RNF41/NRDP1 from proteasomal degradation, RNF41/NRDP1 which regulates proteasomal degradation of PRKN. Plays a key role in beta cells functions by regulating mitophagy/autophagy and mitochondrial health. |
| Protein Name | Protein Clec16aC-Type Lectin Domain Family 16 Member A |
| Database Links | |
| Cellular Localisation | Endosome MembranePeripheral Membrane ProteinLysosome MembraneAssociates With The Endolysosome Membrane |
| Alternative Antibody Names | Anti-Protein Clec16a antibodyAnti-C-Type Lectin Domain Family 16 Member A antibodyAnti-CLEC16A antibodyAnti-KIAA0350 antibody |
Information sourced from Uniprot.org