Anti-TMEM14A antibody (6-56 aa) (STJ196223)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from the human TM14A at the amino acid range 6-56
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Transmembrane protein 14A (6-56 aa) for use in IHC and IF in Human and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | IHC/IF |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | IHC-P 1:50-200IF 1:50-200 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | TMEM14A |
| Gene ID | 28978 |
| Uniprot ID | TM14A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from the human TM14A at the amino acid range 6-56 |
| Immunogen Region | 6-56 aa |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of TM14A at Human/Mouse |
Additional Info
| Function | Inhibits apoptosis via negative regulation of the mitochondrial outer membrane permeabilization involved in apoptotic signaling pathway. |
| Protein Name | Transmembrane Protein 14a |
| Database Links | |
| Cellular Localisation | Mitochondrion MembraneMulti-Pass Membrane ProteinEndoplasmic Reticulum Membrane |
| Alternative Antibody Names | Anti-Transmembrane Protein 14a antibodyAnti-TMEM14A antibodyAnti-C6orf73 antibodyAnti-PTD011 antibody |
Information sourced from Uniprot.org