Anti-RMND5A antibody (119-169 aa) (STJ194293)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from the human RMD5A at the amino acid range 119-169
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-E3 ubiquitin-protein transferase RMND5A (119-169 aa) for use in WB in Human and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | RMND5A |
| Gene ID | 64795 |
| Uniprot ID | RMD5A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from the human RMD5A at the amino acid range 119-169 |
| Immunogen Region | 119-169 aa |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of RMD5A at Human/Mouse |
Additional Info
| Protein Name | E3 Ubiquitin-Protein Transferase Rmnd5aP44ctlhProtein Rmd5 Homolog A |
| Database Links | Reactome: R-HSA-9861718 |
| Cellular Localisation | NucleusNucleoplasmCytoplasm |
| Alternative Antibody Names | Anti-E3 Ubiquitin-Protein Transferase Rmnd5a antibodyAnti-P44ctlh antibodyAnti-Protein Rmd5 Homolog A antibodyAnti-RMND5A antibody |
Information sourced from Uniprot.org