Anti-RIC8A antibody (500-535) (STJ502777)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthetic peptide taken within amino acids 500-535 on RIC8A protein
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal antibody anti-RIC8A (500-535) is suitable for use in ELISA, Immunoprecipitation and Western Blot research applications. |
| Applications | ELISA/IP/WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 0.60-0.75 µg/µl |
| Purification | Affinity Purified |
| Dilution Range | WB: 1:250IP: 1:200 |
| Formulation | Contains Tris, HCl/Glycine buffer pH 7.4-7.8, 30% Glycerol and 0.5% BSA, along with cryo-protective agents, Hepes, and long-term preservatives (0.02% Sodium Azide). |
| Storage Instruction | Store at-20°C for long term storage. Avoid freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | RIC8A |
| Gene ID | 60626 |
| Uniprot ID | RIC8A_HUMAN |
| Immunogen | Synthetic peptide taken within amino acids 500-535 on RIC8A protein |
| Immunogen Region | 500-535 |
Additional Info
| Post Translational Modifications | Phosphorylated at Ser-436 and Thr-441 by CK2, stabilizing its interface with G alpha proteins. |
| Function | Chaperone that specifically binds and folds nascent G alpha proteins prior to G protein heterotrimer formation, promoting their stability and activity: folds GNAI1, GNAO1, GNA13 and GNAQ. Does not fold G(s) G-alpha proteins GNAS nor GNAL. Also acts as a guanine nucleotide exchange factor (GEF) for G alpha proteins by stimulating exchange of bound GDP for free GTP. Involved in regulation of microtubule pulling forces during mitotic movement of chromosomes by stimulating G(i)-alpha protein (GNAI1), possibly leading to release G(i)-alpha-GTP and NuMA proteins from the NuMA-GPSM2-G(i)-alpha-GDP complex. Also acts as an activator for G(q)-alpha (GNAQ) protein by enhancing the G(q)-coupled receptor-mediated ERK activation. |
| Protein Name | Chaperone Ric-8aSynembryn-A |
| Cellular Localisation | CytoplasmCell Cortex |
| Alternative Antibody Names | Anti-Chaperone Ric-8a antibodyAnti-Synembryn-A antibodyAnti-RIC8A antibody |
Information sourced from Uniprot.org