Anti-RABL2A antibody (179-228 aa) (STJ95305)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenThe antiserum was produced against synthesized peptide derived from the human RABL2A at the amino acid range 179-228
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Rab-like protein 2A (179-228 aa) for use in WB, IHC, IF and ELISA in Human, Rat and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB/IHC/IF/ELISA |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Rat/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-1:2000IHC 1:100-1:300ELISA 1:20000IF 1:50-200 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | RABL2A |
| Gene ID | 11159 |
| Uniprot ID | RBL2A_HUMAN |
| Immunogen | The antiserum was produced against synthesized peptide derived from the human RABL2A at the amino acid range 179-228 |
| Immunogen Region | 179-228 aa |
| Specificity | Rab L2A Polyclonal Antibody detects endogenous levels of Rab L2A protein. |
Additional Info
| Function | Plays an essential role in male fertility, sperm intra-flagellar transport, and tail assembly. Binds, in a GTP-regulated manner, to a specific set of effector proteins including key proteins involved in cilia development and function and delivers them into the growing sperm tail. |
| Protein Name | Rab-Like Protein 2a |
| Database Links | |
| Cellular Localisation | |
| Alternative Antibody Names | Anti-Rab-Like Protein 2a antibodyAnti-RABL2A antibody |
Information sourced from Uniprot.org