Anti-PPP1R9A antibody (STJA0009076)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human PPP1R9A
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Neurabin-1 for use in WB in Human and Rat samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Rat |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | PPP1R9A |
| Gene ID | 55607 |
| Uniprot ID | NEB1_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human PPP1R9A |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of PPP1R9A at Human, Rat |
Additional Info
| Protein Name | Neurabin-1Neurabin-INeural Tissue-Specific F-Actin-Binding Protein IProtein Phosphatase 1 Regulatory Subunit 9a |
| Database Links | |
| Cellular Localisation | CytoplasmCytoskeletonSynapseSynaptosome |
| Alternative Antibody Names | Anti-Neurabin-1 antibodyAnti-Neurabin-I antibodyAnti-Neural Tissue-Specific F-Actin-Binding Protein I antibodyAnti-Protein Phosphatase 1 Regulatory Subunit 9a antibodyAnti-PPP1R9A antibodyAnti-KIAA1222 antibody |
Information sourced from Uniprot.org