Anti-PLA2G12A antibody (STJA0007322)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human PLA2G12A
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Group XIIA secretory phospholipase A2 for use in WB in Human and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | PLA2G12A |
| Gene ID | 81579 |
| Uniprot ID | PG12A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human PLA2G12A |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of PLA2G12A at Human, Mouse |
Additional Info
| Function | PA2 catalyzes the calcium-dependent hydrolysis of the 2-acyl groups in 3-sn-phosphoglycerides. Does not exhibit detectable activity toward sn-2-arachidonoyl- or linoleoyl-phosphatidylcholine or -phosphatidylethanolamine. |
| Protein Name | Group Xiia Secretory Phospholipase A2Gxii Spla2Spla2-XiiPhosphatidylcholine 2-Acylhydrolase 12a |
| Database Links | Reactome: R-HSA-1482788Reactome: R-HSA-1482801Reactome: R-HSA-1482839Reactome: R-HSA-1482922Reactome: R-HSA-1482925Reactome: R-HSA-1483166 |
| Cellular Localisation | SecretedCytoplasm |
| Alternative Antibody Names | Anti-Group Xiia Secretory Phospholipase A2 antibodyAnti-Gxii Spla2 antibodyAnti-Spla2-Xii antibodyAnti-Phosphatidylcholine 2-Acylhydrolase 12a antibodyAnti-PLA2G12A antibodyAnti-PLA2G12 antibodyAnti-FKSG38 antibodyAnti-UNQ2519 antibodyAnti-PRO6012 antibody |
Information sourced from Uniprot.org