Anti-MVB12A antibody (11-61) (STJA0006476)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human F125A AA range: 11-61
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Multivesicular body subunit 12A (11-61) for use in WB in Human, Mouse and Rat samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse/Rat |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:1000-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | MVB12A |
| Gene ID | 93343 |
| Uniprot ID | MB12A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human F125A AA range: 11-61 |
| Immunogen Region | 11-61 |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of human F125A |
Additional Info
| Post Translational Modifications | Phosphorylated on Tyr-204 upon EGF stimulation. Phosphorylation is required for interaction with CD2AP and CIN85/SH3KBP1. |
| Function | Component of the ESCRT-I complex, a regulator of vesicular trafficking process. Required for the sorting of endocytic ubiquitinated cargos into multivesicular bodies. May be involved in the ligand-mediated internalization and down-regulation of EGF receptor. |
| Protein Name | Multivesicular Body Subunit 12aCin85/Cd2ap Family-Binding ProteinEscrt-I Complex Subunit Mvb12aProtein Fam125a |
| Database Links | Reactome: R-HSA-162588Reactome: R-HSA-174490Reactome: R-HSA-917729Reactome: R-HSA-9610379Reactome: R-HSA-9615710 |
| Cellular Localisation | CytoplasmNucleusEndosomeCytoskeletonMicrotubule Organizing CenterCentrosomeLate Endosome MembranePeripheral Membrane ProteinColocalizes With F-ActinSome Fraction May Be Nuclear |
| Alternative Antibody Names | Anti-Multivesicular Body Subunit 12a antibodyAnti-Cin85/Cd2ap Family-Binding Protein antibodyAnti-Escrt-I Complex Subunit Mvb12a antibodyAnti-Protein Fam125a antibodyAnti-MVB12A antibodyAnti-CFBP antibodyAnti-FAM125A antibody |
Information sourced from Uniprot.org