Anti-KDM6A antibody (STJA0009784)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from human KDM6A/UTX
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Lysine-specific demethylase 6A demethylase 6A for use in WB in Human and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | KDM6A |
| Gene ID | 7403 |
| Uniprot ID | KDM6A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human KDM6A/UTX |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of KDM6A/UTX at Human, Mouse |
Additional Info
| Protein Name | Lysine-Specific Demethylase 6aHistone Demethylase UtxUbiquitously-Transcribed Tpr Protein On The X ChromosomeUbiquitously-Transcribed X Chromosome Tetratricopeptide Repeat ProteinHistone H3-Trimethyl-L-Lysine(27 Demethylase 6a |
| Database Links | Reactome: R-HSA-3214842Reactome: R-HSA-5617472Reactome: R-HSA-9772755Reactome: R-HSA-9818564Reactome: R-HSA-9821002Reactome: R-HSA-9841922 |
| Cellular Localisation | Nucleus |
| Alternative Antibody Names | Anti-Lysine-Specific Demethylase 6a antibodyAnti-Histone Demethylase Utx antibodyAnti-Ubiquitously-Transcribed Tpr Protein On The X Chromosome antibodyAnti-Ubiquitously-Transcribed X Chromosome Tetratricopeptide Repeat Protein antibodyAnti-Histone H3-Trimethyl-L-Lysine(27 Demethylase 6a antibodyAnti-KDM6A antibodyAnti-UTX antibody |
Information sourced from Uniprot.org