Anti-FAM162A antibody (78-128 aa) (STJ193933)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from the human F162A at the amino acid range 78-128
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Protein FAM162A (78-128 aa) for use in WB in Human, Mouse and Rat samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse/Rat |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | FAM162A |
| Gene ID | 26355 |
| Uniprot ID | F162A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from the human F162A at the amino acid range 78-128 |
| Immunogen Region | 78-128 aa |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of F162A at Human/Mouse/Rat |
Additional Info
| Protein Name | Protein Fam162aE2-Induced Gene 5 ProteinGrowth And Transformation-Dependent ProteinHgtd-P |
| Database Links | |
| Cellular Localisation | Mitochondrion MembraneSingle-Pass Membrane Protein |
| Alternative Antibody Names | Anti-Protein Fam162a antibodyAnti-E2-Induced Gene 5 Protein antibodyAnti-Growth And Transformation-Dependent Protein antibodyAnti-Hgtd-P antibodyAnti-FAM162A antibodyAnti-C3orf28 antibodyAnti-E2IG5 antibodyAnti-DC16 antibodyAnti-FWP001 antibody |
Information sourced from Uniprot.org