Anti-DOC2A antibody (22-72 aa) (STJ194272)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from the human DOC2A at the amino acid range 22-72
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Double C2-like domain-containing protein alpha (22-72 aa) for use in WB in Human, Mouse and Rat samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse/Rat |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20ยฐC for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | DOC2A |
| Gene ID | 8448 |
| Uniprot ID | DOC2A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from the human DOC2A at the amino acid range 22-72 |
| Immunogen Region | 22-72 aa |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of DOC2A at Human/Mouse/Rat |
Additional Info
| Function | Calcium sensor which most probably regulates fusion of vesicles with membranes. Binds calcium and phospholipids. May be involved in calcium dependent neurotransmitter release through the interaction with UNC13A. May be involved in calcium-dependent spontaneous release of neurotransmitter in absence of action potentials in neuronal cells. Regulates Ca(2+)-dependent secretory lysosome exocytosis in mast cells. |
| Protein Name | Double C2-Like Domain-Containing Protein AlphaDoc2Doc2-Alpha |
| Database Links | |
| Cellular Localisation | LysosomeCytoplasmic VesicleSecretory VesicleSynaptic Vesicle MembranePeripheral Membrane ProteinSynapseSynaptosome |
| Alternative Antibody Names | Anti-Double C2-Like Domain-Containing Protein Alpha antibodyAnti-Doc2 antibodyAnti-Doc2-Alpha antibodyAnti-DOC2A antibody |
Information sourced from Uniprot.org