Anti-CLEC9A antibody (STJA0004519)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthetic peptide of human CLEC9A
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-C-Type Lectin Domain Family 9 Member A for use in WB and ELISA in Human samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB/ELISA |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human |
| Note | FOR SCIENTIFIC EDUCATIONAL RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT BE USED IN DIAGNOSTIC OR OTHER MEDICAL APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 0.96 mg/mL |
| Purification | Antigen affinity purification |
| Dilution Range | WB 1:500-1:2000 |
| Formulation | PBS with 0.05% NaN3 and 40% Glycerol, pH7.4 |
| Storage Instruction | Store at-20°C for the long term, and avoid freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | CLEC9A |
| Gene ID | 283420 |
| Uniprot ID | CLC9A_HUMAN |
| Immunogen | Synthetic peptide of human CLEC9A |
Additional Info
| Tissue Specificity | In peripheral blood highly restricted on the surface of BDCA31(+) dendritic cells and on a small subset of CD14(+) and CD16(-) monocytes. |
| Post Translational Modifications | N-glycosylated. |
| Function | Functions as an endocytic receptor on a small subset of myeloid cells specialized for the uptake and processing of material from dead cells. Recognizes filamentous form of actin in association with particular actin-binding domains of cytoskeletal proteins, including spectrin, exposed when cell membranes are damaged, and mediate the cross-presentation of dead-cell associated antigens in a Syk-dependent manner. |
| Protein Name | C-Type Lectin Domain Family 9 Member ACd Antigen Cd370 |
| Database Links | |
| Cellular Localisation | MembraneSingle-Pass Type Ii Membrane Protein |
| Alternative Antibody Names | Anti-C-Type Lectin Domain Family 9 Member A antibodyAnti-Cd Antigen Cd370 antibodyAnti-CLEC9A antibodyAnti-UNQ9341 antibodyAnti-PRO34046 antibody |
Information sourced from Uniprot.org