Anti-CLEC18A antibody (239-289 aa) (STJ194441)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from the human CL18A at the amino acid range 239-289
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-C-type lectin domain family 18 member A (239-289 aa) for use in WB in Human and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | CLEC18A |
| Gene ID | 348174 |
| Uniprot ID | CL18A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from the human CL18A at the amino acid range 239-289 |
| Immunogen Region | 239-289 aa |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of CL18A at Human/Mouse |
Additional Info
| Post Translational Modifications | N-glycosylated. |
| Function | Binds polysaccharides in a Ca(2+)-independent manner with a preferentially binding to fucoidan, beta-glucans and galactans. |
| Protein Name | C-Type Lectin Domain Family 18 Member AMannose Receptor-Like Protein 2 |
| Database Links | |
| Cellular Localisation | SecretedEndoplasmic ReticulumGolgi ApparatusEndosome |
| Alternative Antibody Names | Anti-C-Type Lectin Domain Family 18 Member A antibodyAnti-Mannose Receptor-Like Protein 2 antibodyAnti-CLEC18A antibodyAnti-MRLP2 antibody |
Information sourced from Uniprot.org