Anti-CIAO2A antibody (58-108 aa) (STJ194436)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from the human FA96A at the amino acid range 58-108
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Cytosolic iron-sulfur assembly component 2A (58-108 aa) for use in WB in Human and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | CIAO2A |
| Gene ID | 84191 |
| Uniprot ID | CIA2A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from the human FA96A at the amino acid range 58-108 |
| Immunogen Region | 58-108 aa |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of FA96A at Human/Mouse |
Additional Info
| Function | Component of the cytosolic iron-sulfur protein assembly (CIA) complex, a multiprotein complex that mediates the incorporation of iron-sulfur cluster into extramitochondrial Fe/S proteins. As a CIA complex component and in collaboration with CIAO1 specifically matures ACO1 and stabilizes IREB2, connecting cytosolic iron-sulfur protein maturation with cellular iron regulation. May play a role in chromosome segregation through establishment of sister chromatid cohesion. May induce apoptosis in collaboration with APAF1. |
| Protein Name | Cytosolic Iron-Sulfur Assembly Component 2aMip18 Family Protein Fam96a |
| Database Links | |
| Cellular Localisation | Cytoplasm |
| Alternative Antibody Names | Anti-Cytosolic Iron-Sulfur Assembly Component 2a antibodyAnti-Mip18 Family Protein Fam96a antibodyAnti-CIAO2A antibodyAnti-CIA2A antibodyAnti-FAM96A antibody |
Information sourced from Uniprot.org