Anti-CDK11A antibody (53-103 aa) (STJ193909)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthesized peptide derived from the human CD11A at the amino acid range 53-103
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal anti-Cyclin-dependent kinase 11A (53-103 aa) for use in WB in Human, Rat and Mouse samples. Datasheet included with dilution recommendations, and related reagents. |
| Applications | WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Rat/Mouse |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Dilution Range | WB 1:500-2000 |
| Formulation | Liquid in PBS containing 50% Glycerol, 0.5% BSA and 0.02% Sodium Azide. |
| Storage Instruction | Store at-20°C for up to 1 year from the date of receipt, and avoid repeat freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | CDK11A |
| Gene ID | 728642 |
| Uniprot ID | CD11A_HUMAN |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from the human CD11A at the amino acid range 53-103 |
| Immunogen Region | 53-103 aa |
| Specificity | This antibody detects endogenous levels of CD11A at Human |
Additional Info
| Post Translational Modifications | During apoptosis, induced by Fas or tumor necrosis factor, specific CKD11 p110 isoforms are cleaved by caspases to produce a protein (p110C) that contains the C-terminal kinase domain of the CDK11 proteins. |
| Function | Appears to play multiple roles in cell cycle progression, cytokinesis and apoptosis. The p110 isoforms have been suggested to be involved in pre-mRNA splicing, potentially by phosphorylating the splicing protein SFRS7. The p58 isoform may act as a negative regulator of normal cell cycle progression. |
| Protein Name | Cyclin-Dependent Kinase 11aCell Division Cycle 2-Like Protein Kinase 2Cell Division Protein Kinase 11aGalactosyltransferase-Associated Protein Kinase P58/GtaPitslre Serine/Threonine-Protein Kinase Cdc2l2 |
| Database Links | Reactome: R-HSA-380270 |
| Cellular Localisation | CytoplasmNucleus |
| Alternative Antibody Names | Anti-Cyclin-Dependent Kinase 11a antibodyAnti-Cell Division Cycle 2-Like Protein Kinase 2 antibodyAnti-Cell Division Protein Kinase 11a antibodyAnti-Galactosyltransferase-Associated Protein Kinase P58/Gta antibodyAnti-Pitslre Serine/Threonine-Protein Kinase Cdc2l2 antibodyAnti-CDK11A antibodyAnti-CDC2L2 antibodyAnti-CDC2L3 antibodyAnti-PITSLREB antibody |
Information sourced from Uniprot.org