Anti-ASF1A antibody (60-120) (STJ500171)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostRabbit
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
ImmunogenSynthetic peptide taken within amino acid region 60-120 on human AF1A protein.
General Information
| Short Description | Rabbit polyclonal antibody anti-ASF1A (60-120) is suitable for use in Dot Blot, ELISA, Immunohistochemistry, Immunoprecipitation and Western Blot research applications. |
| Applications | DB/ELISA/IHC/IP/WB |
| Host | Rabbit |
| Reactivity | Human/Mouse/Rat |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 0.58 µg/µl |
| Purification | Affinity Purified |
| Dilution Range | WB: 1:500DB: 1:4, 000ELISA: 1:4, 000IP: 1:150IHC: 1:50-1:100 |
| Formulation | Contains Tris, HCl/Glycine buffer pH 7.4-7.8, 30% Glycerol and 0.5% BSA, along with cryo-protective agents, Hepes, and long-term preservatives (0.02% Sodium Azide). |
| Storage Instruction | Store at-20°C for long term storage. Avoid freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | ASF1A |
| Gene ID | 25842 |
| Uniprot ID | ASF1A_HUMAN |
| Immunogen | Synthetic peptide taken within amino acid region 60-120 on human AF1A protein. |
| Immunogen Region | 60-120 |
Additional Info
| Tissue Specificity | Ubiquitously expressed. |
| Post Translational Modifications | Phosphorylated by TLK1 and TLK2. Highly phosphorylated in S-phase and at lower levels in M-phase. TLK2-mediated phosphorylation at Ser-192 prevents proteasome-dependent degradation. Phosphorylation at Ser-192 by PRKDC in response to DNA damage promotes the histone chaperone activity and ability to replace histones at double-strand breaks (DSBs) at stalled or collapsed replication forks, leading to RAD51 recruitment. |
| Function | Histone chaperone that facilitates histone deposition and histone exchange and removal during nucleosome assembly and disassembly. Cooperates with chromatin assembly factor 1 (CAF-1) to promote replication-dependent chromatin assembly and with HIRA to promote replication-independent chromatin assembly. Promotes homologous recombination-mediated repair of double-strand breaks (DSBs) at stalled or collapsed replication forks: acts by mediating histone replacement at DSBs, leading to recruitment of the MMS22L-TONSL complex and subsequent loading of RAD51. Also involved in the nuclear import of the histone H3-H4 dimer together with importin-4 (IPO4): specifically recognizes and binds newly synthesized histones with the monomethylation of H3 'Lys-9' and acetylation at 'Lys-14' (H3K9me1K14ac) marks, and diacetylation at 'Lys-5' and 'Lys-12' of H4 (H4K5K12ac) marks in the cytosol. Required for the formation of senescence-associated heterochromatin foci (SAHF) and efficient senescence-associated cell cycle exit. |
| Protein Name | Histone Chaperone Asf1aAnti-Silencing Function Protein 1 Homolog AHasf1Hasf1aCcg1-Interacting Factor ACiaHcia |
| Database Links | Reactome: R-HSA-2559584 |
| Cellular Localisation | NucleusChromosome |
| Alternative Antibody Names | Anti-Histone Chaperone Asf1a antibodyAnti-Anti-Silencing Function Protein 1 Homolog A antibodyAnti-Hasf1 antibodyAnti-Hasf1a antibodyAnti-Ccg1-Interacting Factor A antibodyAnti-Cia antibodyAnti-Hcia antibodyAnti-ASF1A antibodyAnti-CGI-98 antibodyAnti-HSPC146 antibody |
Information sourced from Uniprot.org