Anti-Adenosine A2a Receptor antibody (C-Term) (STJ70846)
SPECIFICATIONS
ClonalityPolyclonal
HostGoat
ConjugationUnconjugated
IsotypeIgG
General Information
| Short Description | Goat polyclonal antibody anti-Adenosine A2a Receptor (C-Term) is suitable for use in ELISA, Western Blot and Immunofluorescence research applications. |
| Applications | Pep-ELISA/WB/IF |
| Host | Goat |
| Reactivity | Human |
| Note | STRICTLY FOR FURTHER SCIENTIFIC RESEARCH USE ONLY (RUO). MUST NOT TO BE USED IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC APPLICATIONS. |
Product Properties
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Conjugation | Unconjugated |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Purification | Purified from goat serum by ammonium sulphate precipitation followed by antigen affinity chromatography using the immunizing peptide. |
| Dilution Range | Peptide ELISA: antibody detection limit dilution 1:8000.WB: This antibody has been successfully used in Western blot on Macaque: van der Putten C et al. (2009) PMID: 19494284. This antibody has been successfully used in Western blot on Mouse: He |
| Formulation | 0.5 mg/ml in Tris saline, 0.02% sodium azide, pH7.3 with 0.5% bovine serum albumin. NA |
| Storage Instruction | Store at-20°C on receipt and minimise freeze-thaw cycles. |
Target Information
| Gene Symbol | ADORA2A |
| Gene ID | 135 |
| Uniprot ID | AA2AR_HUMAN |
| Accession Number | NP_000666.2 |
| Immunogen Region | C-Term |
| Immunogen Sequence | HELKGVCPEPPGLDD |
Additional Info
| Function | Receptor for adenosine. The activity of this receptor is mediated by G proteins which activate adenylyl cyclase. |
| Protein Name | Adenosine Receptor A2a |
| Database Links | Reactome: R-HSA-187024Reactome: R-HSA-417973Reactome: R-HSA-418555Reactome: R-HSA-5683826 |
| Cellular Localisation | Cell MembraneMulti-Pass Membrane ProteinColocalizes With Gas2l2 At Neuronal Processes |
| Alternative Antibody Names | Anti-Adenosine Receptor A2a antibodyAnti-ADORA2A antibodyAnti-ADORA2 antibody |
Information sourced from Uniprot.org